ביבליותרפיה עם בוגרים ומבוגרים

טיפול רגשי, פסיכולוגי והתנהגותי הכולל עבודה עם סיפורים, שירים וקולנוע.

בני אדם נקלעים במהלך חייהם לקשיים רגשיים, חברתיים, התנהגותיים ותפקודיים. פעמים רבות מרגישים כי המילים לא מצליחות לתאר את העומק, המורכבות, הסתירות הפנימיות, הבלבול, עוצמת הרגשות שבתוכנו. דיבור דרך סיפורים או שירים עוקף את המודע הגלוי, ומפגיש אותנו עם המניעים והחוויות הלא זמינים לנו, כדי שנוכל להכיר, להבין ולרתום אותם לצרכינו, להתפתחותנו ולרווחתנו הרגשית.

אנשים אשר סיפורים, שירים, חלומות, קולנוע וכתיבה מרגשים אותם, ייהנו ויפיקו רבות מביבליותרפיה.

בפגישות נחשוב יחד האם לשלב ביבליותרפיה ובמידה וכן, נעסוק בסיפור או שיר שבחר אחד מאיתנו, נזדהה עם דמויות, נתבונן בתפיסות עולם, אמונות, רעיונות ורגשות, נתעמק במילים ובמטאפורות, באמצעותם ניגע בעולמו של המטופל, נבין יותר את סיפורו האישי וננסה יחד ליצור סיפור-חיים נעים ומספק יותר.

מטופל אשר חש נוח להתבטא בכתב יעמיק את הטיפול באמצעות הטקסטים שלו, שיכולים להיות פרי יצירתו הספונטאנית או משימות כתיבה שאני מציעה בהתאם למתרחש בחדר.

כאשר המטופל/ת משתפ/ת את התרפיסט/ית בסרט, שיר או ספר אשר ריגש, ואנחנו נשארים בחוויה, נזכרים ברגשות שליוו אותה וחווים אותם שוב, מעלים אסוציאציות וזיכרונות המהדהדים בנפשנו בעקבות הסיפור - זוהי התנסות בביבליותרפיה. בכל פעם שהלקוח מספר למטפל חלום שחלם, הוא מביא לחדר סיפור שלו. כאשר השניים מתעמקים בסיפור החלום, מנסים להבין את דמויותיו ומניעיהן, את הסמלים המופיעים בו ואת הקשר של החלום המסוים לקורותיו של המטופל – גם זוהי ביבליותרפיה. גם הבנת סיפור חיינו, אותו סיפור שאנו מספרים לעצמנו ולפיו אנו חיים, וניסיון ליצור לעצמנו את הסיפור באופן מיטיב, מפויס, ידידותי, זוהי ביבליותרפיה.

התרפיסט נמצא שם כדי לתווך בין הטקסט למטופל, להציע הקשרים ולהעלות רעיונות, לתמוך ולקדם את התהליכים הטיפוליים.

אדם החווה קושי רגשי, התנהגותי או חברתי, דימוי נמוך או חוסר ביטחון עצמי ומטופל בביבליותרפיה:

  • יפגוש דרך דמויות מן הטקסטים את קשייו ורגשותיו האמיתיים אשר הוא מתקשה לנסח ישירות. הסיבות יכולות להיות בושה, אשמה, אי-מודעות, קושי להתבטא, קושי טבעי בדיבור ישיר על העולם הפנימי.
  • ישחרר רגשות מודחקים ומטרידים, ירגיע קונפליקטים לא מודעים וכך יחווה הקלה והעצמה.
  • ישחרר רגשות מודחקים ומטרידים, ירגיע קונפליקטים לא מודעים וכך יחווה הקלה והעצמה.
  • יזדהה עם הגיבור וחוויותיו ויחוש כי אינו חריג בקשייו.
  • יחזק הבנה חברתית והבנת התנהגויות אנושיות, וכך ישפר את כישוריו החברתיים.
  • יגלה כי יש יותר מפתרון אחד לבעייתו וירחיב את אפשרויותיו להתמודד איתה ועם קשיים אחרים.
  • יכיר את עצמו ואת כוחותיו, יחזק את דימויו העצמי, יבהיר לעצמו ערכים, יהנה מלגיטימציה וקבלה של אישיותו השלמה, על עוצמותיה וחולשותיה.