שאלות ותשובות

טיפול פרטני מבוגרים

ש: למי מיועד טיפול פרטני?

ת: הטיפול מיועד לכל אדם, בכל גיל, שרוצה לשפר את חייו, רגשותיו ויחסיו הבינאישיים, להבין את הדפוסים שלו ולעצב יחד כלים להתמודדות במצבים שונים ביום-יום. בטיפול יינתן מענה לקשיים בדימוי ובביטחון עצמי, לבדידות, לפחדים, לדיכדוך ודיכאון, לדפוסים לא יעילים, לקונפליקטים אישיים, להתלבטויות, לקשיים לפני ובתוך זוגיות, לקשיים בחברה ובתוך המשפחה, ועוד.

ש: באיזו גישה את מטפלת?

ת: הכשרתי והכלים בהם אני משתמשת מאפשרים למטופל חיבור נגיש יותר לעולמו הפנימי, ללא תחושת "חפירה" רגשית. גישת הטיפול בביבליותרפיה מתאימה לכל מי שנהנה מסיפור או שיר, מסייעת למי שמתקשה בניסוח חוויותיו ותחושותיו, אך גם האחרים יהנה מיתרונותיה. לצד שימוש בספרות או בשירה (למי שמתאים ומעוניין) אני משלבת רעיונות מגישת ה- C.B.T. (קוגניטיבית-התנהגותית) המתמקדת בכאן-ועכשיו ומאופיינת בגישה מעשית.

ש: כמה זמן נמשך טיפול פרטי?

ת: אורכו של טיפול תלוי במצב הפונה ובמהירות התגובה לטיפול ונע בין שנה למספר שנים. כאשר מדובר בעיקר בייעוץ, ניתן להגיע לשיפור משביע רצון גם במספר פגישות בודדות.

ש: כמה זמן נמשכת פגישה?

ת: שעה.

טיפול זוגי

ש: אלו קשיים, בעיות או אתגרים מתאימים לטיפול/ייעוץ זוגי?

ת: קשיים בתקשורת, בעיות של אֵמון, מריבות עקב נאמנויות למשפחת המקור ו/או מעורבות רבה מדי של בני משפחת המקור בחיי הזוג וילדיהם, פערים תרבותיים, קשיים עקב משברים הקשורים בבגידה, קנאה, אובדן, בעיות בריאות, בעיות כספיות, קונפליקטים על רקע תפיסות חינוכיות שונות כלפי הילדים, משבר "עזיבת הקן", מתחים בזוגיות פרק ב' הכוללת ילדים מקשרים קודמים, קשיים באינטימיות, פערים שנוצרו בקריירה ובהתפתחות האישית ועוד ועוד. טיפול/ייעוץ זוגי מתאים גם לזוגות הנמצאים בשלביו הראשונים של הקשר, טרם התמסדות. חלקם למודי לקח של זוגיות הוריהם או זוגיות שלהם שנכשלה, ומעוניינים לבסס את חייהם המשותפים ואת המשפחה שבדרך על זוגיות בריאה, תקשורת מיטבית, רגשות אהבה נקיים ומודעות גבוהה לקשיים אפשריים ולחוסן המשותף. גם כאשר בני זוג מגיעים למסקנה כי פרידה היא הפתרון המתאים למצבם, טיפול זוגי מתאים ילווה את מסעם לפרידה חברית, ממוזערת-נזקים, בטווח המיידי והרחוק, לעצמם ולבני משפחתם.

ש: כמה זמן נמשך טיפול זוגי?

ת: גם כאן, התשובה היא – בהתאם לצרכיהם ולרצונם של בני הזוג, בין מספר חודשים למספר שנים.

ש: מה עושים אם אחד מבני הזוג לא מעוניין בטיפול?

ת: בכל מקרה, עדיף שאחד מבני הזוג יטופל, ממצב של העדר טיפול. גם אם רק אחד מבני הזוג מרגיש שקיימת בעייה – אכן יש בעייה בזוגיות. כאשר יפנה אחד מבני הזוג ננסה למצוא דרך כיצד לצרף את השני. פעמים רבות הדבר עולה בידינו והישג זה כשלעצמו הוא צעד משמעותי בזוגיות. במידה והדבר לא מסתייע, בן הזוג המטופל מביא לתוך הזוגיות הבנות וכלים אשר פעמים רבות יוצרים שינוי לטובה בזוגיות ובמשפחה.

טיפול קבוצתי

ש: למי מתאימה קבוצה?

ת: קבוצה מתאימה למבוגרים הרואים בקושי הבין- אישי שלהם את מטרתם העיקרית.

ש: למה קבוצה?

ת: קבוצה מאפשרת לכל חבר-משתתף לקבל משובים כמספר החברים, להתנסות באינטראקציות רבות וללמוד מעמדותיהם ומניסיונם של כל חברי הקבוצה, בנוסף לניסיון ולידע המתקבל על-ידי המנחה.

ש: האם עבודה בקבוצה יכולה לסייע במציאת בן/בת זוג?

ת: בהחלט. גם מציאת בן/בת זוג וקיום זוגיות היא אינטראקציה בין- אישית. אתגר זה עולה בכל הקבוצות ומקבל התייחסות תיאורטית ומעשית בפגישות.

ש: מה אורך הפגישה?

ת: אורך כל פגישה כשעתיים, תלוי בגודל הקבוצה.

ש: מה עושים בפגישות?

ת: אני יוזמת פעילויות חוויתיות שונות כדי ליצור דיאלוגים ואינטראקציות בין-אישיות בתוך הקבוצה, ולשוחח על אירועים בין-אישיים מחוצה לה. במשך הזמן, הקבוצה מפתחת עצמאות ויוזמה והחברים מעלים נושאים החשובים להם.

ש: מה הגישה הטיפולית שלך?

ת: אני מאמינה בשילוב גישות. בקבוצות של יחסים בין אישיים, זוגיות או חרדה חברתית אני עובדת בכיוון קוגניטיבי-התנהגותי, המדגיש את ה'כאן ועכשיו', ומשלבת זאת עם התנסויות מביבליותרפיה, פסיכודרמה ועוד.

ש: כמה פגישות מתקיימות סה"כ?

ת: תקופת ההשתתפות בקבוצה שונה ממשתתף למשנהו. העבודה היא יסודית ומעמיקה, ומטרתה לסגל פרשנויות חדשות לגבי היחסים החברתיים ולהביא לשיפור משמעותי של הדימוי העצמי ושל היכולות הבין-אישיות, ולשינוי משמעותי באיכות החיים. שינוי אמיתי אורך זמן... כל משתתף מגיע להחלטה מתי יסיים על-פי שיקוליו .

ש: כבר ניסיתי קבוצות בעבר והתאכזבתי. מדוע הפעם זה יצליח?

ת: יתכן שההצלחה נעוצה בעבודת הקבוצה ובמטרותיה, המתאימות לשאיפותיך. ייתכן גם שכיום את/ה בשל/ה יותר לעבודה ולשינוי.

שאלות נוספות ניתן להפנות אליי בטלפון או This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..